Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı belirlendi

Yüksek yargıda maratonu…

Zühtü Arslan’ın Yüksek Mahkemedeki 12 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle başkanlık seçimi süreci 20 Şubat’ta başlamıştı.

Bu kapsamda, bugün yeni başkanını seçti.

Seçimde, görev süresinin dolacak olması nedeniyle Arslan aday olamadı ancak oy kullandı.

AYM’nin yeni başkanı seçti

Başkan dahil 15 üyesi olan Anayasa Mahkemesi üyelerinden 9’unun oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayanÖzkaya, Yüksek Mahkemenin yeni başkanı oldu.

Özkaya’nın rakibi Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oy aldı.

Ayrıca Özkaya, görev süresinin dolacak olması nedeniyle 2 yıllığına başkanlık görevini yürütecek.

Zühtü Arslan 3 kez başkanlık yapmıştı

Öte yandan Zühtü Arslan, 20 Nisan 2012’de başladığı üyeliği görevini sürdürürken, ilk kez 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmişti.

Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan, ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023’te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

Kadir Özkaya kimdir?

Kadir Özkaya 1963 yılında Tarsus’ta dünyaya geldi. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirdi, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hakimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hakimliğine atandı.

2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürdü. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı.

Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi ve 22/12/2014 tarihinde göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili seçilmişti

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirdi.

Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunmakta.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi.

Seçildiği başkanvekilliği ve İkinci Bölüm başkanlığı görevini 4/4/2020 tarihinden itibaren yürütmekte.

Son olarak Kadir Özkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x